Rozpoczynając swoją przygodę z muzyką, warto poznać różne modele gitar, dostępna na rynku. Występują one zazwyczaj w wersji akustycznej i elektrycznej, przy czym są dostępne też jako połączenia obu tych wersji. Każda gitara ma określone brzmienie, co wynika z zastosowanych materiałów i konstrukcji. 

Gitara klasyczna

Jest to najstarszy model gitary, który na przestrzeni lat ulegał zmianom. Doskonale spełnia oczekiwania muzyków, którzy grają muzykę klasyczną. Nie oznacza to jednak, że zastosowanie gitary klasycznej wiąże się jedynie z klasyczną muzyką. Miękkie i ciepłe dźwięki sprawdzą się także w jazzie i muzyce rozrywkowej. Gitary tego typu są niezwykle popularne, co wiąże się ze stosowaniem nylonowych i miękkich strun. Nawet małe dzieci skorzystają ze specjalnych instrumentów, które występują w mniejszej skali.

Gitara akustyczna

Kolejna opcja to akustyczna gitara. Odznacza się większym pudłem rezonansowym i węższym gryfem. Instrument jest dosyć masywny i wytrzymuje spore naciągi. Producenci stosują metalowe struny, co daje sporą głośność. Węższa szyjka pozwala ułatwić grę akordową, a stalowe struny możemy zawiesić bliżej progów. Dzięki temu instrument nie wymaga używania dużej siły. Na rynku znajdziemy wiele kształtów i form takiej gitary.

Gitara elektryczna

Jest to odpowiedź na potrzeby muzyków, odnośnie nagłośnienia gitary. Gitara elektryczna może grać z dużymi zespołami. Z czasem konstrukcja uległa zmianie, a aktualnie dostępna jest szeroka gama gitar elektrycznych. Ogólny podział wskazuję, że możemy wybrać gitary hollow body, semi-hollow body lub solid body. Dwie pierwsze są wykorzystywane w muzyce rockowej, bluesie, czy rock’n’rollu.