Karnawał w Wenecji jest wyjątkowy. Na całym świecie są fantastyczne karnawały, ale żaden nie osiąga takich wyżyn przepychu i elegancji, z jakimi przeżywa się ten festiwal w mieście kanałów. Jeśli Wenecja ma szczególną atmosferę o każdej porze roku, to podczas swoich karnawałów jest w stanie przenieść nas do innej epoki historycznej. Jest to coś, co trzeba przeżyć raz w życiu.

Trochę o historii karnawału w Wenecji

Mogłoby się wydawać, że karnawał w Wenecji to stosunkowo niedawny produkt turystyczny, ale nic bardziej mylnego! To święto w stolicy włoskiego regionu Veneto obchodzone jest mniej więcej od XI wieku.

Wtedy oczywiście obchodzono je z mniejszą pompą i ceremonią, ale już wtedy było to coś bardzo wyjątkowego. W zasadzie od XIII wieku karnawały stały się publicznym świętem w mieście. Jednak to właśnie pod koniec baroku, czyli w XVIII wieku, festiwale osiągnęły szczyt swojej świetności. Czy wiesz, co warto zobaczyć w Wenecji? Sprawdź: https://bestholidays.pl/wenecja-co-warto-zobaczyc/

Jeden z najlepszych karnawałów na świecie

Nie ma wątpliwości, karnawał w Wenecji jest jednym z najbardziej spektakularnych na świecie. I ma swoją własną, niepowtarzalną jakość, ponieważ architektoniczna oprawa tego wyjątkowego miasta i kostiumy przywołują czasy przepychu i blasku, które zwykle utożsamiamy z dobrym życiem, przyjemnościami i uwodzeniem takich sławnych Wenecjan jak Casanova.

Podczas karnawału w Wenecji wydaje się, że nie wolno się nie przebrać. Wszyscy to robią i to nie byle jak, bo kostiumy są wyszukane i w strojach z epoki. Wszyscy wychodzą więc na ulice w najbardziej kolorowych kostiumach, dodając miastu fotogeniczności.

Już samo podziwianie atmosfery Placu Świętego Marka czy przejście przez Most Rialto nad Wielkim Kanałem jest warte wycieczki w czasie weneckiego karnawału. Musimy jednak ostrzec, że jest strasznie drogo – bardziej niż zwykle! Należy również pamiętać o porze roku, w której odbywa się karnawał, gdyż jest to jeszcze zima. Może więc zrobić się chłodno i pogoda może być zła.

Wenecki karnawał trwa przez 10 intensywnych dni i nocy. To okres świąteczny, który zawsze zaczyna się od Festiwalu Wody. Innymi słowy, spektakularna parada wodnych pływaków na Grand Canal, nocna parada pełna światła, muzyki i kolorów.

Innym powtarzającym się wydarzeniem jest Festa delle Marie, rodzaj konkursu piękności pomiędzy wybranymi najpiękniejszymi dziewczynami z różnych dzielnic Wenecji.