Na rynku muzycznym istnieje wiele gatunków, które są zgodne z oczekiwaniami słuchaczy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest rock. To muzyka dla odważnych i pewnych siebie osób, które lubią mocne brzmienia. Czym wyróżnia się muzyka rockowa? Jak powstała ten gatunek? O czym warto wiedzieć?

Muzyka rockowa – to musisz wiedzieć!

Najprościej rzecz ujmując, jest to rodzaj muzyki wokalno-instrumentalnej, który powstał w USA. Z jednej strony wiąże się z bluesem i rhythmem, a z drugiej z muzyką country. Najważniejszymi cechami muzyki rock są:

  • motoryczny rytm,
  • parzyste metrum,
  • akcenty, które przypadają na słabe części taktu.

Wokaliści zazwyczaj śpiewają w towarzystwie niewielkiej grupy instrumentalnej. W jej składzie znajdziemy kontrabas, perkusję i gitarę basową. W tym wypadku sekcję melodyczną tworzą instrumenty klawiszowe, dęte i gitary. W rocku znane jest połączenie w jednej osobie instrumentalisty i wokalisty, czy nawet kompozytora tekstów. Plusem jest fakt, że nie ma tutaj zarysowanej granicy między twórczością amatorską i profesjonalną.

Początki muzyki rockowej

Początki muzyki rockowej są związane z latami 40. wieku XX. W tamtym czasie cenione były utwory, które nazywano rock and roll’em. Ikoną muzyczną na rynku był Elvis Presley, który połączyć styl rock and rollowy z muzyką country. Z czasem zaistniało wielu innych muzyków, którzy są doceniani na całym świecie. Utwory pisane w tamtym okresie odznaczają się silnym nasyceniem emocjonalnym.

Muzycy doceniają mocne brzmienia i charakterystyczne dźwięki muzyki rockowej. To muzyka uwielbiana przez odbiorców na całym świecie. Płyty z utworami prawdziwych ikon rocka są cały czas dostępne.