Mogłoby się wydawać, że zakup gitary akustycznej jest czymś niezwykle prostym. Nawet w znanych dyskontach sprzedawane są instrumenty muzyczne i to w bardzo atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zakup taniej gitary będzie tylko pozorną oszczędnością. Jej specyfikacja techniczna pozostawia wiele do życzenia i nie posłuży użytkownikowi zbyt długo, nie mówiąc już o wydawaniu niezbyt przyjemnych dźwięków. Oczywiście nie trzeba ponosić wysokich kosztów, aby rozpocząć swoją przygodę z grą na gitarze. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach przy jej zakupie, aby wybrać odpowiedni model dla siebie.

W poszukiwaniu odpowiedniej gitary akustycznej

W sprzedaży znajduje się wiele modeli gitar akustycznych, różnią się one między innymi wielkością. Już nawet małe dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z gitarą. Jeśli są w przedziale wiekowym od 4 do 6 lat, to należy wybrać gitarę w rozmiarze 1/4, czyli z niewielkim pudłem rezonansowym. Dla starszych dzieci odpowiednie będą już gitary 1/2, czyli nieco większe, z krótszą skalą. Dziecku w wieku od 9 do 12 lat można kupić gitarę 3/4, będzie odpowiednia także dla dorosłych osób, które mają mniejsze dłonie. Zaletami instrumentów o kompaktowych wymiarach są lekkość i wygodny transport. Pełnowymiarowe gitary posiadają rozmiar 4/4. Wielkość pudła ma ogromny wpływ na dźwięki. Jeśli jest ono małe, to można liczyć na dźwięk klarowny i uzyskiwanie wyższych tonów. Większe pudła zapewniają pełniejsze brzmienie. Ciekawą opcją są także gitary z pudłem wyciętym z jednej strony, co pozwala na granie w wysokich partiach progów. Na początek będzie to jednak zbędne.

Jak wybrać gitarę akustyczną? Na co zwracać uwagę? 

Przy wyborze gitary akustycznej należy mieć na uwadze, z jakiego została ona wykonana materiału. Trzeba pamiętać o tym, że do produkcji tego typu instrumentów sięga się po różne gatunki drewna i ma to ogromne znaczenie, wpływa na brzmienie. Popularne są gitary z drewna świerkowego, które wyróżniają się jasnym i interesującym brzmieniem.  Za bardzo pożądane gitary uznaje się modele z sezonowanego drewna mahoniowego, cedrowego, klonowego i hebanowego. Niezbyt dobrym pomysłem będzie zakup instrumentu pokrytego sporą ilością lakieru kryjącego, bo wskazuje to na zastosowanie taniej sklejki zamiast litego drewna. Jako że każdy gatunek drewna zapewnia inne brzmienie, to trzeba dobrać je do swoich osobistych preferencji. Istotne będzie, aby gitara została starannie wykończona. Przyjrzeć należy się, czy na pudle nie ma żadnych niedociągnięć, zostało ono odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. W przeciwnym razie będzie podatne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Co ma znaczenie przy wyborze gitary akustycznej?

Gitary akustyczne mogą być wyposażone w różne elementy elektryczne. Jeśli komuś zależy na możliwości podłączenia instrumentu do wzmacniacza, co zapewnia pełniejsze i głośniejsze brzmienie, to warto zdecydować się na gitarę elektroakustyczną. Rozmiar strun także ma znaczenie, chociaż są to elementy dosyć tanie i łatwe do wymienienia. Im grubsze będą struny, tym wydobywane dźwięki będą głębsze, basowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że trudniej się na nich gra. Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z gitarą akustyczną, to lepiej wybrać cieńsze struny. Nie będzie trzeba wkładać dużo siły w ich dociskanie. Na początku bolące palce są czymś normalnym, muszą się przyzwyczaić, dlatego warto ułatwić sobie to zadanie. Dopiero po opanowaniu techniki można już przyjść na grubsze struny, zgodnie z preferowanym stylem muzycznym. Warto od razu zaopatrzyć się w większą ilość kostek do gry, które występują w wielu grubościach i rozmiarach. Niezbędnym akcesorium będzie oczywiście stroik gitarowy, które zapewni poprawne strojenie instrumentu. Przydatny jest także statyw do odkładania gitary.

Podsumowując, przy wyborze gitary akustycznej warto mieć na uwadze następujące kwestie:

 • Rodzaj i wielkość pudła,
 • Progi,
 • Wysokość strun,
 • Rodzaj drewna,
 • Płytę wierzchnią,
 • Rozmiar strun,
 • Akcesoria,
 • Brak wybrzuszonego i skręconego gryfu,
 • Obecność elektroniki,
 • Staranne wykończenie,
 • Rozmiar,
 • Trzymanie stroju,
 • Strojenie,
 • Akcję strun,
 • Wygodę,
 • Spasowanie elementów,
 • Flażolety,
 • Gniazdo,
 • Potencjometry,
 • Menzura,
 • Brzmienie.

Gitara akustyczna, a cena zakupu 

Jeśli ktoś kupuje gitarę akustyczną po raz pierwszy, to może nie wiedzieć, z jakimi wiąże się to kosztami. Oczywiście ceny instrumentów muzycznych są bardzo zróżnicowane, zależą od wielu czynników. Gitary akustyczne można kupić poniżej 500 zł, ceny mogą sięgać do nawet kilkunastu tysięcy zł. Na początek lepiej kupić coś tańszego, co posłuży przede wszystkim do nauki. Obcowanie po raz pierwszy z gitarą, na dodatek drogą, może być wręcz stresujące. Użytkownik będzie za każdym razem skupiony przede wszystkim na tym, aby niczego nie uszkodzić. Nie jest to zbyt dobry pomysł, bo nadmierna obawa o zniszczenie drugiego przedmiotu nie pozwala w pełni zająć się tym co najważniejsze, czyli nauką. Pojawia się jednak pytanie, jak rozpoznać dobrą gitarę akustyczną, bo cena nie jest zawsze wyznacznikiem jakości. Istotne jest staranne wykonany korpusu, na uwadze należy mieć także osprzęt. 

Znaczenie ma nawet zastosowanie dobrze wysuszonego drewna, bo wpływa to na walory użytkowe i estetyczne gitary, jej brzmienie. Tańsze są oczywiście gitary akustyczne, które zostały przygotowane maszynowo. W ich przypadku poszczególne elementy wycina się z półfabrykatów zgodnie z konkretnymi szablonami. Za instrument zrobiony ręcznie przez osobę, która się świetnie na tym zna i dba o każdy szczegół, trzeba zapłacić znacznie wyższą cenę. Składa się na nią wiele elementów. Płaci się także za użyte materiały i samo wykonanie, trzeba ponieść koszty dystrybucyjne. Na cenę składają się także marka i marża. Im więcej etapów ma do przejścia gitara, tym więcej pieniędzy płaci odbiorca końcowy. Sklep także chce zarobić na sprzedawanych instrumentach. Dobrą gitarę można już kupić średnio za 300– 1000 zł.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną musicaudio.pl