Polska muzyka jest niesamowicie zróżnicowana – tak przynajmniej mogłoby się wydawać. Patrząc bowiem na ostatnie 30 lat, dojść można do poprawnego wniosku, iż z naszego kraju wywodziło się wiele zespołów i artystów, którzy specjalizowali się w odrębnych gatunkach muzycznych. Obecnie jednak mamy styczność z jednoznaczną dominacją rapu.

Spotify przedstawia sprawę jasno – rap dominuje!

Biorąc pod uwagę zestawienie najpopularniejszych artystów z maja bieżącego roku, zauważyć można, że 9 z 10 topowych twórców jest powiązanych z gatunkiem muzycznym, jaki jest rap. Pierwsza trójka natomiast prezentuje się następująco:

  • sanah (2 217 818 słuchaczy)
  • Tribbs (2 215 363)
  • Malik Montana (2 041 307)

Jedyną artystką wyłamującą się z grona „rapowego” jest oczywiście sanah, która króluje w polskim rankingu słuchaczy na platformie Spotify. Do jakich więc wniosków dochodzimy? Polacy słuchają tylko gatunku rap! Jednak, czy są one na pewno w pełni poprawne?

Artyści, o których pochodzeniu wiele osób nie ma pojęcia

Jak się bowiem okazuje, w zeszłorocznych rankingach pojawiali się często twórcy, którzy nie tworzą polskiej muzyki, lecz z Polski pochodzą. Świetnym przykładem może być tutaj Mateusz Dziewulski o pseudonimie „Skytech„, który specjalizuje się w gatunkach powiązanych z muzyką elektroniczną.

Jego utworu znaleźć można na kanałach znanych wytwórni jak chociażby „Spinnin’ Records„. Utwory Polaka osiągają tam dziesiątki milionów wyświetleń. Co więcej, Skytech często współpracuje ze znanymi artystami zza granicy. Mowa tutaj o takich pseudonimach jak „R3chab” czy też „Bassjackers„. Muzyka w Polsce, mimo że nieco mniej różnorodna, dalej oferuje wiele dla słuchaczy o szerszym guście muzycznym.