Gatunki muzyczne to kategoria identyfikująca utwory muzyczne, które wyróżniają się podobnymi cechami.

Do niszowych gatunków muzycznych zaliczamy, te które mają mniejsze grupy słuchaczy. W tym artykule wymieniliśmy i opisaliśmy 4 interesujące niszowe gatunki muzyczne:

  1. Blues – jest to wokalno-instrumentalna forma muzyki, która opiera się na skali pentatonicznej oraz bardzo charakterystycznej dwunastotaktowej progresji. Blues powstał z afroamerykańskich okrzyków, a także piosenek do pracy oraz pieśni, które swoje korzenie mają już w Afryce Zachodniej. Gatunek ten wywarł ogromny wpływ na muzykę amerykańską oraz zachodnią. Istnieją liczne gatunki muzyczne inspirujące się bluesem, lub wprost do niego nawiązujące. Przedstawicielami tego gatunku są między innymi Albert King, B B King, John Lee Hooker.
  2. Country – amerykański gatunek muzyki popularnej, który ma swoje korzenie w muzyce ludowej oraz muzyce kowbojskiej z Dzikiego Zachodu. Posiada prostą harmonię, a ponadto charakteryzuje się melancholijnym i balladami. Najczęściej wykorzystuje się gitarę, banjo, harmonijkę ustną oraz skrzypce.pl jest także połączenie melodie z tańcem. Przedstawicielami gatunku song Johnny Cash, Willie Nelson.
  3. Dance – określa się w ten sposób elektroniczną muzykę taneczną. Jest to gatunek muzyki, który produkuje się głównie na festiwale muzyczne, imprezy oraz do klubów. Obejmuje on bardzo dużą ilość podgatunków, między innymi House Music, Elektro, Trap, Hardstyle.
  4. Folk – tradycyjna Ludowa, zazwyczaj wiejska muzyka, która pierwotnie przekazywana była ustnie. Tym samym nie jest to typ muzyki zapisywany nutami, gdyż jego przekaz oparty był na słuchaniu oraz bezpośredniej nauce. Dlatego skupia się na uniwersalnych prawdach, charakteryzując się prostą melodią, często bardzo taneczną.