Muzyka towarzyszy ludziom na każdym kroku. Niektórzy słuchają jej do pracy czy nauki, pojawia się również w filmach, serialach czy reklamach. Przyjemne dźwięki wpływają na samopoczucie, dodają energii lub ułatwiają relaks. Tworzenie muzyki jest możliwe nie tylko dzięki licznym sprzętom elektronicznym, ale przede wszystkim dzięki licznym instrumentom muzycznym.
W jaki sposób podzielone zostały instrumenty muzyczne?
Liczba instrumentów muzycznych jest bardzo duża, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę również pradawne instrumenty. Funkcjonują jednak one według różnych zasad, a sposób wydobywania dźwięku znacząco się różni. W ten sposób podzielono instrumenty muzyczne na 3 główne grupy:
- strunowe,
- dęte,
- perkusyjne.
Dzięki temu powstały pewne zbiory instrumentów, na których gra odbywa się w pewien charakterystyczny sposób.
Jakie instrumenty należą do poszczególnych grup?
Grupa instrumentów strunowych dzieli się jeszcze na trzy rodzaje: smyczkowe, uderzane i szarpane. Instrumenty smyczkowe to między innymi skrzypce, wiolonczela i kontrabas. Uderzane to fortepian, a szarpane gitara lub harfa. Instrumenty dęte podzielone zostały na drewniane i blaszane. W skład drewnianych wchodzi przykładowo flet, obój i fagot, natomiast instrumenty blaszane to trąbka, waltornia czy tuba. Grupa perkusyjna składa się z instrumentów melodycznych i niemelodycznych. Te pierwsze to marimba i wibrafon, a drugie to kotły, tamburyn czy trójkąt.
Olbrzymia różnorodność instrumentów muzycznych umożliwia osiągnięcie niesamowitych efektów dźwiękowych podczas tworzenia muzyki. Odpowiednie zestawie różnych tonów i dźwięków sprawia, że dodatkowe sprzęty elektroniczne nie są niezbędne.